Kopřiva dvoudomá

Název: Kopřiva dvoudomá

Latinský název: Urtica dioica L.

Čeleď: Kopřivovité (Urticaceae)

Synonyma: Urtica major Kanitz

České názvy: žahavka, prhlinka, žihlavka, prhlava, pyhlavka, čertova pilka

Zahraniční názvy: Stinging Nettle (angličtina), Grosse Brennessel (němčina), Pŕhľava dvoudomá (slovenština), Ortie dioȉque (francouzština)

Původ: První zmínku o kopřivě lze dohledat již v pozdní době kamenné. Používala se v Ajurvédské medicíně při gynekologických problémech. Severoameričtí indiáni využívali její léčivé účinky. Staří Římané, když dobývali Anglii, kde je zaskočilo chladné počasí, pili odvar z kopřivy na posílení a prokrvení organismu. O kopřivě se zmiňuje Matthioli ve svém herbáři (1562). Její účinky využívala při léčba Hildegard von Bingen i farář Kneipp. Za první světové války se díky vysokému obsahu vlákniny z kopřiv spřádalo vlákno na výrobu košil. Ovšem jako přadná bylina je kvalitativně horší, než například len, nebo konopí. Z kopřivy se  vyráběly provazy a motouzy. Za druhé světové války se v Anglii používalo zelené barvivo chlorofyl z listů kopřivy k maskování vojáků.

Výskyt: Kopřiva je plevelní rostlina rozšířena prakticky po celém světě, velmi jednoduše vzplaňuje. Má ráda půdu humózní, bohatou na dusík. Nevadí ji stín ani přímé slunce, nejčastěji se s kopřivou setkáme, podél cest, rumišť, křovin, u zdí, v okolí potoků.

Droga: list (Folium urticae), nať (Herba urticae), kořen (Radix urticae), semeno (Semen).

Sběr listu či natě provádíme od března do června, jakmile kořiva vykvete snižuje se množství obsahových látek, sbíráme co nejdříve, kdy má kopřiva největší efektivnost. Nejlépe je sběr provést do konce května. Poté v rostlině narůstá obsah dusíku. Kořen sbíráme idálně na jaře, nebo na podzim. Kopřivu nesbíráme na prosluněných stanovištích a také tam, kde velmi rychle roste, tyto půdy mohou být vysoce zamořeny dusičnany. Sběr provádíme kolem 14:00. Sbíráme mladé rostliny do 20 cm výšky. Sušení provádíme rychle buď ve stínu na sítech, nebo uměle. Teplota nesmí překročit 50°C. Manipulujeme s ní opatrně, listy jsou velmi křehké. Správně usušená kopřiva by měla být sytě zelená. Po usušení, či zpaření mizí pálivost rostliny.

Popis: Vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 150 cm. Oddenek je žlutě zbarvený, plazivý, větevnatý s mnoha kořeny. Rozmnožuje se velmi snadno vegetativně. Lodyha je přímá čtyřhranná. Listy jsou vejčité, vstřícné, řapíkáté a dlouze zašpičatělé. Okraj listu je pilovitý se zřetelnými palisty. Lícní strana listu je sytě zelená. V horních úžlabí listu vyrůstají latnatá květenství. Jak název napovídá rostlina je dvoudomá tj. jedna rostlina má samčí i samičí květy. Samičí květy jsou převislé. Samčí květy jsou vodorovné až vzpřímené. Vyjímečně může být obojaká. Květ má světle zelenkavou barvu. Kvete od května do listopadu. Plod je vejčitá nažka. Celá rostlina je pokryta žahavými chloupky-trichomy, které obsahují pálivou tekutinu bezdusíkatou netěkavou, která je složena z histaminu, acetylcholinu, serotoninu a kyselině mravenčí. Tato tekutina při kontaktu s kůži způsobuje pálivou vyrážku urtikárii (Urticaria).

Obsahové látky: Flavonové glykosidy (isorhamnetin, kemferol), flavonoid kvercetin, kyseliny (křemičitá, fosforečná, šťavelová, mravenčí, citronová), cholin, acetylcholin, fytoncidy, steroly (beta-sitosterol), kumariny (scopoletin), vitamíny (vit,C, vit.A, B1, B2, B3, B5), minerály (hořčík, sodík, železo, draslík, hliník, fosfor, zinek, selen, křemík, mangan), sacharidy, tannin. Listy obsahují vysoké množství chlorofylu, karotenoidy, serotonin a histamin. Oddenek je bohatý na lecithin.

Použití: Vnitřně se využívá jako diuretikum - zmírňuje otoky, při choronických zánětech ledvin a při urolitiáze. Má hemostatické a antirevmatické účinky. Díky vyššímu obsahu železa se využívá jako antianemikum. Při diabetes druhého typu, kde stimuluje funkci slinivky. V případě kdy není zahájena léčba injekčním inzulinem. Má kardiotonické účinky a celkově povzbuzuje a tonizuje oslabený organismus, díky vysokému obsahu chlorofylu. Mírní potíže při benigní hyperplazii prostaty. Zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Podporuje hojení.

Má antivirové působení. Podpora při bronchiálním astma. Při jaterních  a žlučníkových onemocnění. Snižuje tvorbu kys. močové. Působí jako galaktogogum (stimuluje tvorbu mateřského mléka).

Zevně: Formou oplachů či obkladů, při ekzémech, akné, otoky, při lupech, seboroické dermatitidě a alopecii. Dříve se doporučovalo čerstvou natí ošlehat revmatické klouby. Laboratorní pokusy, potvrdily pozitivní přínos na zmírnění bolesti a otoku zasažených kloubů.

Kontraindikace: Je to poměrně silně působící droga, proto se doporučuje užívat maximálně 21 dní v kuse. Ve směsích lze užívat delší dobu. Kvůli vyššímu obsahu kyseliny šťavelové, která při dlouhodobém užívání zanáší organismus (oxaláty) a zatěžuje ledviny. V dnešní době narůstá počet osob alergických na kopřivu. Nepodávat dětem do 3 let věku.